Varasemad sündmused

Ülevaade eelnevatest Kolme mere tippkohtumistest ja ärifoorumitest

Bukaresti tippkohtumine, 2018

Dubrovniku tippkohtumine 2016

Esimene Kolme mere tippkohtumine toimus 25.-26. augustil 2016 Dubrovnikus, Horvaatias. Kohtumist võõrustas Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović.
2016. aasta tippkohtumisega loodi areen Kolme mere piirkonna ühenduvuse küsimuste arutamiseks ning puudujääkide tasandamiseks. Fookusesse võeti energia-, transpordi- ja digitaristu arendamine.

Ühisdeklaratsioon

Varssavi tippkohtumine 2017

Teine Kolme mere tippkohtumine toimus 6. juulil 2017 Varssavis, Poolas, mida võõrustas Poola Vabariigi president Andrzej Duda. Kaheteistkümnest liikmesriigist kümmet esindas kohtumisel riigipea, lisaks osales tippkohtumisel Ameerika Ühendriikide president Donald Trump.

Varssavi tippkohtumine suurendas Kolme mere koostööformaadi nähtavust ja poliitilist kaalu. Muuhulgas kinnitati prioriteetidena Euroopa Liidu ühtsuse suurendamine, regiooni transpordiühenduste arendamine ja Euroopa Liidu TEN-võrgustikuga ühendamine ning EL-i energiapoliitika eesmärkide toetamine. Lisaks rõhutati erasektori kaasamise olulisust ning otsustati ärifoorumi korraldamine, et suurendada majanduskoostööd. 

Varssavi tippkohtumise raames kinnitas USA oma tugevat toetust ning valmisolekut koostööks algatuse partnerriigina. 

Ühisdeklaratsioon


Bukaresti tippkohtumine 2018

Kolmas Kolme mere tippkohtumine toimus 17.-18. septembril 2018 Bukarestis, Rumeenias ning seda võõrustas Rumeenia president Klaus Iohannis.

Tippkohtumisel osalesid enamuse Kolme mere riikide presidendid, lisaks ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Saksamaa välisminister Heiko Maas, USA energiaminister Rick Perry ja teised kõrgetasemelised külalised.

Tippkohtumisel lepiti kokku, et algatuse põhilised eesmärgid jagunevad kolmeks – majandusliku arengu toetamine, Euroopa Liidu sidususe suurendamine ning üleatlandiliste sidemete tugevdamine. Toetust leidis ka mõte Kolme mere algatuse investeerimisfondi loomisest. 

Bukaresti tippkohtumise tulemuseks oli energia, transpordi ja digi valdkonnas prioriteetprojektide nimekirja koostamine, mille elluviimine aitab täita algatuse eesmärke. Lisaks toimus Rumeenias ka esimene Kolme mere ärifoorum, mis tõi kokku enam kui 600 osalejat Euroopast ja USA-st.

Ühideklaratsioon


Ljubljana tippkohtumine 2019

Neljas Kolme mere tippkohtumine ja teine ärifoorum toimusid 5.-6. juunil 2019 Brdos ja Ljubljanas, Sloveenias. Kohtumist võõrustas Sloveenia Vabariigi president Borut Pahor.

Lisaks Kolme mere maade riigipeadele osalesid tippkohtumisel  Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier ja Ameerika Ühendriikide energiaminister Rick Perry.

Ljubljana tippkohtumisel kinnitasid osalejad soovi töötada ühtse, modernse, jätkusuutliku ja innovatiivse Euroopa suunas. Ljubljana ärifoorumil kinnitati prioriteetsete valdkondadena jätkuvalt energia, transpordi ning digisektorid ning avaldati esimene prioriteetprojektide eduraport. 

Ühisdeklaratsioon